آموزش ,مجازی ,زمان ,آموزشی ,مکان ,اینترنت ,برای آموزش ,آموزش مجازی ,مفهوم زمان ,آموزش سنتی


 گسترش اینترنت و توسعه شبکه های اجتماعی دگرگونی عمیقی در مفهوم زمان و مکان ایجاد کرده  است. امروزه زمان و مکان مفهومی متفاوت با گذشته دارد، فاصله ها کم و زمان کوتاه و فشرد شده است. همین تغییر در مفهوم زمان و مکان موجب دگرگونیهایی در پدیده های اجتماعی همچون اقتصاد، سیاست، اشتغال و آموزش شده است.

در این پست به تاثییر مکان و زمان مجازی بر مسئله آموزش پرداخته می شود. همانطور که می دانید آموزش در گذشته با محدودیتهای فراوانی از جمله محدودیتهای زمانی و مکانی، دسترسپذیری پایین و ... مواجه بود اما امروز گسترش اینترنت بسیاری از این موانع را از میان برداشته است بگونه ای که شما می توانید در کشور خود از طریق اینترنت به صورت آنلاین از آموزشهای کشورهای دیگر بهره بگیرید. به علاوه می توانید بسیاری از آموزشها را با استفاده از موتورهای جستوجوگردر اینترنت به صورت نوشتار، فایل صوتی یا یک ویدئو بیابید و از این طریق مهارتهای خود را افزایش دهید.

اما ما در اینجا به طور مفصلتر به موضوع آموزش مجازی که تقریبا یک دهه است که در کشور ما باب شده و مورد توجه دانشگاهها و مراکز آموزشی گوناگون قرار گرفته است می پردازیم

 آموزش مجازی اگرچه هنوز مراحل رشد خود را می گذارند اما بر مقوله آموزش در دنیا تاثیر گذاشته و پیش بینی می شود این نوع از آموزش بتواند در بحث آموزش های حرفه ای، انقلابی برپا کند حتی اگر همیشه و در تمام زمینه ها نتواند جایگزین کلاس درس و آموزش سنتی شود.
مزایای آموزش مجازی
انعطاف پذیری،‌ کاهش محدودیتهایی نظیر ظرفیت های آموزشی و بعد مکان و زمان و دسترسی عمومی از جمله مزیت هایی است که آموزش مجازی را به عنوان یک گزینه گریز ناپذیر مطرح می کند. این نوع از آموزش به خصوص برای آموزش های ضمن خدمت سازمانی می توان مفید واقع شود و به دلیل کارایی خوب، سهولت و کم هزینه بودن در اجرا موجب ترغیب بسیاری از سازمان و شرکت ها برای آموزش و ارتقای سطح سواد توانمندی کارکنان شان شود.

طبعا از آنجایی که محدودیت های زمانی و مکانی کمتر برای این شیوه آموزشی مطرح است فراگیران نیز تمایل بیشتری برای آموزش از این طریق نسبت به آموزشهای سنتی و حضوری نشان می دهند.

بر اساس بررسی های آنجام شده،‌در صورت وجود محتوای آموزشی مناسب،‌ فراهم بودن زیرساخت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده از نرم افزار آموزشی مناسب یادگیری الکترونیکی بازدهی خوبی دارد ضمن آنکه هزینه ها و چالش های آن به مراتب از آموزش سنتی کمتر است.
.

منبع اصلی مطلب : مطالعات فضای مجازی
برچسب ها : آموزش ,مجازی ,زمان ,آموزشی ,مکان ,اینترنت ,برای آموزش ,آموزش مجازی ,مفهوم زمان ,آموزش سنتی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : تاثیر فضای مجازی بر پدیده ها