فضای ,مجازی ,کشور ,اولویت ,عرصه ,حوزه ,فضای مجازی ,حوزه فضای ,فرهنگی، اجتماعی ,برای مدیریت

این پست به اولویت های فضایی مجازی در ایران می پردازد. ابتدا یک توضیح کلی در مورد فضای مجازی ارائه می شود سپس مسئله را در ایران مورد بررسی قرار می دهیم. در حال حاضر تمامی ما با این فضا آشنا هستیم و از توانایی ها و امکانات آن بهره می بریم.

ویلیام گیبسون نویسنده ی داستانهای علمی و تخیلی نخستین کسی بود که واژه فضای سایبر را به کار برد. فضای مجازی برای او فضایی تخیلی است که از اتصال رایانه هایی پدید آمده است که تمامی انسانها، ماشین ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کرده اند.

در تمام تعاریف فضای مجازی، این فضا محیط الکترونیکی یا محیط شبکه ای از کامپیوتر ها دانسته می شود که با استفاده از جلوه های سمعی و بصری سعی دارد تا اشیاء و واقعیت های سه بعدی جهان واقعی را مشابه سازی کند اما ادعا می شود که فاقد مادیت فیزیکی هستند.

فضای مجازی دارای ویژگی هایی همچون: فرامکانی و فرازمانی، دستیابی آسان به آخرین اطلاعات، جذابیت و تنوع، آزادی اطلاعات و ارتباطات و تعاملی بودن است که هر کدام از این ویژگی ها می تواند در خود فرصت ها و تهدیداتی را داشته باشد.

اولویت های فضای مجازی در ایران را می توان از جهات گوناگونی همچون فرهنگی، اجتماعی و سیاستگذاری مورد بحث قرار داد که این پست به اولویت های سیاست گذاران این حوزه می پردازد.

در کشور ما ۴۰ میلیون مشترک اینترنت وجود دارد و حدود ۹۷ درصد مردم گوشی تلفن همراه دارند که می توانند توسط آن به اینترنت متصل شوند.

از نظر سیاستگذاران فضای مجازی امروزه کشور ما با چالش هایی از قبیل حفظ هویت ملی، اعمال حاکمیت ملی و ظهور قدرت های جدید در عرصه های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رو به رو هستیم لذا برای مدیریت فضای مجازی در کشور باید همگام با علوم و فناوری در عرصه بین المللی حرکت کنیم. بنابراین تغییر و تحولات در حوزه فضای مجازی در صورتی که با مدیریت و برنامه ریزی کلان همراه باشد می تواند به فرصت تبدیل شود.

برای مدیریت این تحولات به دستور رهبر انقلاب اسلامی شورای عالی فضای مجازی تاسیس شد.

این شورا موظف است تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را جهت ورود به عرصه فضای مجازی مدیریت کند. همچنین از فرصت های این فضا بهره گرفته و با تهدیدهای آن مقابله کرده تا بتواند از فرهنگ و هویت ملی صیانت کند.

مهمترین اولویت این است که مرزهای فضای مجازی را برای کشور مشخص کنیم مشابه آنچه که برخی کشورها انجام داده اند و در درون مرزهای سایبری خود، حاکمیت ملی خود را اعمال کنیم که از وظایف شبکه ملی اطلاعات است. البته تعریف مرز برای شبکه ملی و فضای مجازی به معنای بستن مرزها نیست بلکه برای حفظ کشور از تهدیدهای این فضاست.

راهکار اصلی و مهم مد نظر سیاستگذاران این حوزه تولید محتواهای ارزشی و اسلامی برای مردم و به خصوص جوانها است که انتظار می رود تمام بخشهای فرهنگی کشور برای دستیابی به آن تلاش کنند.

به طور کلی سیاستگذاران حوزه فضای مجازی در ایران بیش از آنکه از امکانات این فضا برای توسعه کشور بهره بگیرند به دنبال آن هستند که به گونه ای نامعقول با آن مقابله کنند و بیشتر در پی بستن درهای این فضا به داخل و خارج از کشور هستند.  البته تاکنون به موفقیتی هم دست نیافته اند و با نتایج عکس رو به رو بوده اند. آنچه باید مورد نظر قرار بگیرد این است که اینترنت و فضای مجازی شرایطی را در ارتباطات جهانی ایجاد کرده است که از آن گریزی نیست و برای اینکه بتوان در بهره گیری از آن موفق بود باید با آن همراهی کرد و و در تولید محتوا و اطلاعات همگام با دیگر کشورها پیش رفت تا بتوان فضایی متناسب با فرهنگ و هویت ملی ایرانی فراهم کرد.


منبع اصلی مطلب : مطالعات فضای مجازی
برچسب ها : فضای ,مجازی ,کشور ,اولویت ,عرصه ,حوزه ,فضای مجازی ,حوزه فضای ,فرهنگی، اجتماعی ,برای مدیریت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : اولویت های فضای مجازی در ایران